• II 2023

• Luty 2023

Luty w naszej szkole oznaczał nowe urządzenia w praktyce, wykorzystywane przez uczniów na lekcji informatyki. Uczniowie klas 4 poznali zupełnie nowe dla nich urządzenie: Gimbal, czyli stabilizator, który można połączyć z telefonem, aparatem lub kamerą sportową. Pozwala on na poprawę jakości nagrań poprzez ograniczanie drgań powstających w trakcie ruchu. W porównaniu do statywu oferuje on znacznie większą swobodę i wygodę obsługi, o czym sami uczniowie mogli się przekonać. Jego kolejnymi walorami są lekkość i wytrzymałość.

Kolejnym nowym urządzeniem, które poznawały dzieci klas 4 i 5 były mikrokontrolery – czujniki PASCO. Urządzenie //code.Node jest zaprojektowane specjalnie do nauki programowania opartej o doświadczenia przyrodnicze. //code.Node posiada sześć interaktywnych czujników i cztery urządzenia wyjściowe. Programowanie odbywa się w języku wizualnym Blockly, będącym częścią oprogramowania PASCO do obsługi doświadczeń przyrodniczych (SPARKvue). Uczniowie na lekcji wykorzystywali w praktyce (własne doświadczenia) czujniki światła, temperatury i dźwięku oraz programowali polecenia Blockly dotyczące wyniku tekstowego, co pozwalało wyświetlać komunikaty programu na urządzeniu: Matryca  LED 5×5 wyświetlała m.in. ich imiona. Była to świetna zabawa dla uczniów, a jednocześnie nauka programowania w nowym środowisku.

Uczniowie podczas zajęć dodatkowych z informatyki również rozpoczęły swoją przygodę z mikrokontrolerami. Otrzymali oni na lekcji podręcznik „Nauka przez kodowanie. Zasady kodowania z //code.Node”, dzięki któremu zapoznawali się z nowymi komendami oraz modyfikowali zapisane programy w podręczniku oraz zapoznawali się z urządzeniem //code.Node. W lutym również rozpoczęli projektowanie budynku swojej szkoły SP Niestępowo oraz jej otoczenia i sami nie mogą się doczekać efektu finalnego – SP Niestępowo w 3D.

Luty był miesiącem szczególnym, w którym wiele się działo. 22 lutego do naszej szkoły przejechali edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.  W tym dniu odbywały się warsztaty z tzw. „Sztucznej inteligencji” – Jak widzi komputer?, dla starszych klas oraz programowanie klocków LEGO, dla młodszych. Zajęcia były prowadzone przez edukatorów MLP. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami m.in. poprzez prowadzenie lekcji pokazowych w szkołach.