Szkoła Podstawowa im. Więźniów Obozu Stutthof w projekcie unijnym Erasmus+
W naszej szkole realizowany jest projekt „Jesteśmy Europejczykami – zwiększenie wymiaru międzykulturowego naszej szkoły”. Projekt współfinansowany w ramach programu Erasmus+ zakończy się w czerwcu 2022 roku, a pierwszym jego etapem było szkolenie na rzecz mobilności kadry w edukacji szkolnej w dniach 16.10. – 21.10.2022, w którym wzięło udział dwóch nauczycieli. Tematem seminarium było zarządzanie projektami dla wymian międzykulturowych w Europie. Organizatorem kursu był ETTI – European Teacher Training Institut z Hamburga. Szkolenie odbyło się w mieście Heraklion na greckiej wyspie Krecie, a jego uczestnikami byli nauczyciele ze szkół w Niemczech, Słowacji, Czech i Polski. Uczestnicy kursu nabyli umiejętności teoretyczne i praktyczne potrzebne do przeprowadzania projektów międzykulturowych, zdobyli wiedzę w zakresie europejskich programów finansowania projektów, poznali strategie wyszukiwania partnerów do projektów. Udział w szkoleniu był również okazją do komunikowania się w językach obcych oraz wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych szkół europejskich. Pracownicy naszej szkoły zaprezentowali uczestnikom szkolenia naszą szkołę oraz kulturę kaszubską. Oprócz kilku dni intensywnej nauki pobyt na Krecie był również okazją do zwiedzania miejscowych muzeów i stanowisk archeologicznych.
Udział w szkoleniu i realizowane aktywności związane z projektem przyczynią się do zwiększenia wymiaru międzykulturowego naszej szkoły oraz wzrostu świadomości i zainteresowania innymi kulturami w kontekście Unii Europejskiej wśród uczniów i pracowników.
W ramach realizacji projektu Erasmus + „Jesteśmy Europejczykami – zwiększenie wymiaru międzykulturowego naszej szkoły” dwie nauczycielki z naszej szkoły w dniach 06.05.- 11.05.2023 wzięły udział w job-shadowing w Islandii, który jest elementem programu umożliwiającym nauczycielom rozwój kompetencji i nabywanie nowych doświadczeń poprzez towarzyszenie w pracy kolegom z innych europejskich szkół. Nauczycielki odwiedziły następujące placówki w Reykjaviku: Szkołę Polską im. Janusza Korczaka, szkołę podstawową Grunnskόli Alfhhόlsskόli oraz przedszkole i żłobek Leikskόli Efstihjalli. Nauczycielki obserwowały zajęcia dydaktyczne i uroczystości odbywające się w tym czasie w szkole oraz aktywnie włączyły się w realizację programu artystycznego, promując Kaszuby (prezentacja, pokaz strojów, nauka tańca, quiz wiedzy o regionie). Nauczycielki zapoznały się z systemem szkolnictwa obowiązującym w Islandii, oglądały placówki i ich wyposażenie, przeprowadzały rozmowy z młodzieżą i personelem. Podzieliły się wiedzą na temat funkcjonowania szkolnictwa w Polsce. Wszyscy nauczyciele i pracownicy mieli okazję do podniesienia kompetencji językowych oraz wymiany doświadczeń. Pobyt na Islandii był również okazją do zwiedzania muzeów w Reykjaviku oraz podziwiania cudów natury islandzkich krajobrazów.